تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نقدی بر واردات گندم و قیمت آن در سه ماهه اول امسال

  ارزوییه ما: بر اساس آمار گمرک ایران میزان واردات گندم در فصل بهار ۲۱۴۳۰۰۰تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از صددرصدی دارد که هرچند این قیاس منطقی واصولی است، اما بایستی به پارامترهای دیگر نظیر ذخایر استراتژیک کشور، میزان خرید از کشاورزان و...نیز توجه نمود

  برداشت گندم در بم 25 درصد افزایش یافت
  اما در این مقوله، بررسی ما نه از این منظر بلکه بدلیل نکات زیر است:

  ۱- عدم شفافیت میزان تولید، نیاز کشور به واردات براساس میزان تولید، میزان نیاز کشور به گندم جهت آرد و...که در صورتارائه این اطلاعات وارقام میتوان بررسی های دقیقتری انجام داد.

  ۲-همانگونه که در گزارش گمرک آمده است، در سه ماه اول امسال میزان ۲۱۴۳۰۰۰تن گندم باقیمتی معادل ۷۵۱میلیون دلار وارد شده که قیمت هر تن گندم بطور میانگین حدود ۳۵۰دلار خواهد بود. این در حالیست که خیلی از وارد کنندگان حاضرند که با رقمی بسیار کمتر نسبت به واردات گندم اقدام نمایند که در خواست آنها بدون پاسخ در شرکت بازرگانی دولتی ایران ماههاست بدون جواب مانده است.

  ۳- کیفیت گندمهای وارداتی که برخی با گلوتن حدود ۲۶، یعنی نزدیک به گندم دامی وگندمهای ارزانتر با گلوتن حدود ۳۰ نیز وارد شده، قابل توجه است.

  ۴- حداکثر قیمت هر تن گندم در بازارهای بین المللی حدود ۳۰۰دلار است وحدود یکسال است که نوسان قیمتی چندانی نیز نداشته است، ضمن اینکه در سه ماهه اخیر حتی با قیمت ۲۷۰دلار در هرتن نیز عرضه، حتی با کیفیت بهتر، وجود داشته است. با این حجم خرید وبا این قیمت میتوان به اختلاف حداقل ۱۰میلیون دلار رسید که بیشتر از بیت المال هزینه شده است (اختلاف ۵۰دلاری بازائ هرتن ضرب در حجم خرید ) که انشالله صرفا سوء مدیریت باشد.

  هرچند در این قضیهء بیش بود یا اوور پرایس، معمولا هدف شرکتهای دولتی از ارائه پیش فاکتور بیشتر، جبران هزینه دموراژ است اما حدود ۵۰دلار در هر تن اختلاف، خیلی بیشتر از هزینه مذکور است که باید مورد بررسی قرار گیرد   .../منبع: پایگاه خبری الف   
   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 14 ارديبهشت 1393 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161576
 • بازدید امروز :107301
 • بازدید داخلی :8198
 • کاربران حاضر :120
 • رباتهای جستجوگر:352
 • همه حاضرین :472

تگ های برتر